SWOCC pleit voor impliciet testen
Adformatie, jaargang 36, nummer 41, 9 oktober 2008, p. 5 / 51
Kopen zonder te weten waarom.
SWOCC directeur Marjolein Moorman pleit voor het gebruik van fysiologische en impliciete testen voor het meten van reclameherinnering, naast de expliciete testen die nu voornamelijk worden gebruikt.
(…) Onbewuste beïnvloeding is interessant. In ieder geval in theorie. (…) Sjoerd Reus, Sarah van der Land en Marjolein Moorman pleiten voor het gebruik van fysiologische en impliciete testen naast de gangbare expliciete testen. (…) Maar tegelijkertijd wijzen zij erop dat deze technieken nog in de kinderschoenen staan. “Er is best veel bekend over hoe onbewuste beïnvloeding werkt”, aldus Moorman, “maar op het niveau van specifieke merken weten we minder”.
(…) De auteurs wilen marketeers wakker schudden met hun publicatie. “Mensen moeten beseffen dat er meer is dan wat we nu weten”. Maar de vraag is vervolgens: wat doe je er in de praktijk mee? Veel van de technieken zijn nog te weinig verfijnd of te duur. “Dat is een probleem”, erkent Moorman. Maar waar een probleem is, zijn ook kansen. De handschoen moet worden opgepakt door iedereen die zijn merk serieus neemt, vindt de onderzoekster. “Ik hoop dat marketeers zich bewust worden van het onbewuste”.